آشنایی با شهر منچستر پاکستان: پایتخت صنعت نساجی کشور پاکستان

منچستر نام یکی از شهرهای پربازدید کشور انگلستان و به عنوان یکی از برترین شهرهای این کشور لقب گرفته است. جالب است بدانید یکی از شهرهای پاکستان نیز به واسطه سابقه تاریخی و صنعتی خود با نام منچستر پاکستان خوانده می شود.

فیصل آباد ( منچستر پاکستان) که قبلاً با نام لیالپور شناخته می شد، سومین شهر پرجمعیت در پاکستان و دومین شهر بزرگ در ایالت شرقی پنجاب است.

از نظر تاریخی یکی از اولین شهرهای منظم و منسجم در هند بریتانیا می باشد که به یک کلانشهر بین المللی تبدیل شده است.

University_of_Agriculture,_Lyallpur,_British_India

مساحت منطقه فیصل آباد 5،856 کیلومتر مربع (2،261 متر مربع) است. فیصل آباد به به دلیل موقعیت مرکزی در منطقه و اتصال جاده ها، ریل ها و حمل و نقل هوایی به یک مرکز مهم صنعتی و تبادلات تبدیل شده  و از این رو آن به عنوان منچستر پاکستان یاد شده است.

اقتصاد

فیصل آباد بیش از 5٪ تولید ناخالص داخلی سالانه پاکستان کمک می کند. بنابراین ، اغلب از آن به عنوان منچستر پاکستان یاد می شود. متوسط تولید ناخالص داخلی سالانه فیصل‌آباد 20.55 میلیارد دلار (دلار آمریکا) است که از این میزان 21٪ از کشاورزی حاصل می شود. به علاوه بیش از 20 درصد از تولید ناخالص داخلی پنجاب را به خود اختصاص می دهد.

Faisalabad_the_City_of_Textile

اتاق تجارت و صنایع فیصل آباد فعالیت صنعتی در این شهر را رصد می کند و یافته های آنها را به فدراسیون اتاق تجارت و صنایع پاکستان و دولت ایالت گزارش می دهد. این شهر دارای یک بندر خشک بزرگ و فرودگاه بین المللی است که بی شک در تقویت اقتصاد آن نقش مهمی دارد.

_Faisalabad_International_Airport

اعتبار منچستر پاکستان از دیدگاه تجاری تا حدی است که برای تقویت تجارت دوجانبه، رومانی و ترکیه کنسولگری های افتخاری در فیصل آباد دارند که پیوندهای اقتصادی با این شهر را امکان پذیر می کنند.

کشاورزی و صنعت از ویژگی های بارز اقتصاد منچستر پاکستان است. به نحوی که در حومه اطراف شهر، که توسط رودخانه چناب آبیاری می شود، پنبه، گندم، نیشکر، ذرت، سبزیجات و میوه تولید می شود.

بازارهای فصیل آباد

شهر فیصل آباد با داشتن یک فرهنگ متنوع، مکان های بی شماری از جاذبه های گردشگران را در خود جای داده است. برج ساعت فیصل‌آباد، که بیشتر با عنوان “Ghanta Ghar” شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی از دوره هندوستان تحت حکمرانی بریتانیا می باشد که هنوز در شکل اصلی خود باقی مانده است.

Ghanta_Ghar_0

بازارهای اطراف این برج ساعت هشت جاده را تشکیل می دهند که به گونه ای طراحی شده اند که شبیه Union Jack هستند. به هر کدام از بازارها نام ویژه ای داده شده و به کالاهای خاصی مشهور است. در واقع برج ساعت فیصل آباد و هشت بازار آن (بازارها) یک منطقه بزرگ تجاری در شهر منچستر پاکستان می باشند

Aerial-View-of-Faisalabad-8-Bazar

Katchery بازار تلفن همراه و بازار لوازم جانبی

Rail بازار طلا و پارچه

Bhawana بازار کالاهای الکتریکی

Jhang بازار ماهی، گوشت، سبزیجات و میوه

امین پور بازار لوازم التحریر و دکوراسیون داخلی

خارخانا بازار داروهای گیاهی

Gol بازار میوه های خشک و همچنین عمده فروشی های صابون و روغن

Chiniot بازار فروشگاه های دارویی آلوپاتیک و همووپاتی، پارچه، پتو، پارچه مبل و پرده. همچنین دارای مغازه های عمده فروشی خوراک طیور است.

Montgomery (همچنین به عنوان Sutar Mandi نیز شناخته می شود) برای تجارت نخ و پارچه خام شناخته شده است.

فیصل مشهور به شهر پارچه

فیصل آباد به عنوان یکی از قطب‌ های اصلی توزیع پارچه و پوشاک در پاکستان و منطقه است، هم اکنون بیش از هزاران مغازه و پاساژ پارچه و پوشاک فروشی بویژه پارچه لباس های سنتی زنانه در مجموعه مغازه ها و پاشاژهای این شهر مشغول فعالیتند.

Kausar Processing

بسیاری از مردم شهرهای دور و نزدیک برای تهیه پارچه موردنظر خود به صورت عمده و خرده به این شهر می‌آیند، زیرا بازار پارچه فصل آباد به لحاظ تنوع، گستردگی و قیمت و تازگی سرآمد بازارهای منطقه بوده و در کشور نیز مشهور است.

Sharing the Research!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *